דלקת בגידים המישרים של האגודל
(מחלת דהקרווין Dequervain's Disease)

מדובר בדלקת גידים כואבת של גידים שמוציאים את האגודל מהיד החוצה בצד העליון (רדיאלי) של שורש היד (EPB,APL). זה כואב בעיקר במנחים מסוימים של שורש היד ותנועות מסוימות. ליד המקום הזה עובר עצב (עצב רדיאלי תחושתי), שיכול להיות מגורה ולגרום לכאב די חזק בכל האזור.


מה הגורם?
תנועות חוזרות של שורש היד במישור רדיואולנרי (כמו דפיקה בפטיש למשל או הרמת קרטונים כשעוברים דירה או הרמות חוזרות של התינוק לאחר הלידה). זה יכול להופיע גם ללא סיבה ברורה. הסיבה היא דלקת של הגידים המישרים של האגודל במקום צר מעל עצם הרדיוס בשורש היד. לחלק מהאנשים שני הגידים האלו עוברים בתוך 2 תעלות נפרדות בתוך תעלה אחת ואצלם זה יותר נפוץ.

איך מאבחנים?
יש רגישות על איזור הגידים מעל עצם הרדיוס וכאשר מטים את שורש היד לכיוון אולנרי כאשר האגודל אחוז ע"י האצבעות האחרות נוצר כאב עז במקום (מבחן פינקלשטיין).

איך מטפלים בדלקת דהקרוויין?
• כדאי להימנע מהפעילות הכואבת. לחלק מהאנשים זה עובר מעצמו.
• אפשר להניח שקית קרה על המקום לכ-15 דקות לסירוגין, מספר פעמים ביום, אם המקום אדום ורגיש.
• הרופא יכול לתת כדור נוגד דלקת או משחה נוגדת דלקת. ובמקביל יכול להמליץ על סד שיחזיק את שורש היד והאגודל למספר שבועות. בטיפול כזה 30-50% מחלימים.
• הרופא יוכל להזריק סטרואיד לאזור הגיד הדלקתי פעם או פעמיים וזה יעזור לכ 60% מהסובלים.
• הרופא יכול לבצע ניתוח בהרדמה מקומית ולפתוח את ההיצרות במעטפת הגידים. יש כ80-90% הצלחה אך ישנם סיבוכים של רגישות יתר במקום או ירידת תחושה בגב ביד והאגודל ב1 מ-10 חולים. הסיבוכים מתפתחים אם פוגעים בעצבים התחושתיים הקטנים באיזור (עצב רדיאלי תחושתי). זה ניתוח קטן אך אם הוא נעשה לא נכון והעצב התחושתי הרדיאלי נפגע בטעות, הרי שהסבל שלפני הניתוח יהא מועט לעומת זה שאחריו.

מה קורה אם לא מטפלים?
• המחלה לא מתפשטת לגידים אחרים או מקומות אחרים בגוף.
• הסיבה העיקרית לניתוח הוא להפסיק את הכאב או לשפר את איכות החיים - ישנם חולים שהכאב מונע מהם לעבוד או לעסוק בתחביב. יש כאלו ש"חיים עם זה". בסופו של דבר ההחלטה אם לנתח או לא היא של החולה.

לגירסת הדפסה (פורמט pdf)


מרפאה ראשית: רח' בן גוריון 22, הרצליה.
לקביעת תורים: 053-9955489   clinic@handsurgeon.co.il
דף הבית I תנאי שימוש I צרו קשר
ד"ר אבשלום כרמל 2006 © כל הזכויות שמורות
ePlace עיצוב אתרים