שאלות ותשובות

מהי כירורגית כף יד?
ידינו הן איבר התחושה החמישי. בעזרתן אנו אוכלים מתלבשים כותבים חשים ומניעים חפצים. קשה לדמיין תפקוד עצמאי ללא ידיים. לשם ביצוע פעולות אלו, הידיים נצרכות לתחושה ותנועה, למשל תנועת מפרקים, התכווצות של שרירים והחלקה של גידים. כאשר מתעוררת בעיה ביד עקב מחלה או פציעה, יש לתת את הדעת על כל המרכיבים האלו. לשם זה קיים התחום של כירורגיית היד. תחום הרפואה היום הוא כה רחב עד כי אי אפשר לרופא אחד לשלוט בכל תחומי המקצוע. אם יש לך בעיית עיניים אתה הולך לרופא עיניים ,אם ישנה בעיה בלב אתה מחפש קרדיולוג ואם יש בעיה ביד הרי שמנתח יד הוא האיש שתחפש. כדאי לעשות זאת כבר בשלבים הראשונים של הבעיה שכן היד לא סולחת לטיפול לא נכון ועלולה להתפתח נוקשות והגבלת תנועה במקרים שטופלו באופן לא הולם.
• כירורגית יד הוא ההתמחות הרפואית שמטפלת בבעיות כף יד, שורש יד, אמה ומרפק.
• מנתחי יד מטפלים בבעיות אלו באופן לא ניתוחי ובאופן ניתוחי לכשנדרש והם מקבלים הכשרה רחבה בניתוחי יד.
• מנתחי יד הם מנתחים אורטופדים או מנתחים פלסטיים בהכשרתם הבסיסית, שעוברים בתום התמחותם התמחות נוספת בכירורגית יד שאורכה בישראל 2.5 שנים ובמסגרתה הם נדרשים לבצע כ-500 ניתוחי יד ולעבור בחינה מסכמת בכתב ובחינה בעל-פה ע"י ועדות בוחנים של המועצה המדעית. בתום תקופה זאת, בתנאי מעבר הבחינה, הם מקבלים תעודת מומחה בכירורגית יד ממשרד הבריאות. (בארה"ב התמחות נוספת בכירורגית יד היא באורך של שנה וגם שם יש דרישה לבצע מספר ניתוחים דומה).
• כירורג יד עוסק בניתוחי עור,עצמות, מפרקים, גידים, עצבים וכלי דם של היד. חלק ממנתחי היד עוברים הכשרה בטכניקות מיקרוכירורגיות של תפירת כלי דם ועצבים בקוטר<1 מ"מ.

ד"ר כרמל, למה בחרת בתמונה של חייזר לעמוד הבית של האתר?
זהו צילום שלי עם מיכשור אופטי המגדיל פי 3.4 את שדה הניתוח. אני משתמש בו כמעט לכל ניתוחי היד שאני מבצע. ביד יש כלי דם קטנים ועצבים דקים והמבנה העדין והמורכב שלה דורש טכניקה ניתוחית עדינה. ההגדלה עוזרת בזיהוי המבנים האנטומים ובהכרח מביאה ליתר הקפדה לא לפגוע במה שלא צריך.

כמה זמן אתה עוסק בניתוחי יד?
החל מינואר 2001 אני מנתח ניתוחי מרפק ויד בלבד.

יש לי שבר בשורש היד אמרו לי בחדר המיון שכנראה צריך לנתח אבל חוות דעת אחרת היתה שטיפול בגבס מספיק , איך מתיישבת הסתירה?
ישנם מצבים "קיצוניים" שבהם יש תמימות דעים בין מנתחים: יש שברים שבהם נדרש טיפול בניתוח ויש מיקרים שטיפול בגבס ייתן תוצאה טובה. הבעיה היא כמובן במקרים לא חד משמעים, בתחום ה"אפור": כאן יש הבדלי גישה בין מנתחים ובין אסכולות. יש סוגי שברים שלא הוכחה באופן "מדעי" הטענה שהם דורשים ניתוח. בכדי להוכיח חד משמעית שסוג שבר מסוים דורש טיפול זה או אחר ,יש צורך במחקר כפול סמיות ופרוספקטיבי (מביט קדימה). אין מחקרים רבים כאלו בשברי שורש היד אך הנטייה בעולם המערבי (אירופה וארה"ב) במקרים רבים היא יותר טיפול ניתוחי ופחות טיפול בגבס, על סמך מאמרים רטרוספקטיבים (מביטים אחורה) רבים שהצטברו בנושא. מקובל בספרות המקצועית העכשווית שמדרגה תוך פרקית של 2 מ"מ או פער כזה בין חלקי שבר או זווית של יותר מ20 מעלות תזוזה ביחס לזווית המפרק הרגילה או קיצור השבר ב0.5 ס"מ הן אינדיקציות לטיפול ניתוחי שכן טיפול בגבס מביא לתוצאה טובה בפחות מ50% מהמיקרים האלו. גיל מבוגר אינו התווית נגד לניתוח.

נפגעתי בידי ונגרם לי חתך בעצב ובגיד. אמרו לי בבית החולים שהניתוח דחוף אך בינתיים אני מאושפז כמה ימים וניתוחי נדחה מידי פעם. למה ההמתנה והאם יש בזה נזק?
ההמתנה היא לרוב בגלל עומס מקרים דחופים בחדרי הניתוח בבית החולים. באופן אידיאלי פצע פתוח כדאי לנתח בתוך 8-12 שעות ראשונות לפציעה שכן אז סיכוני הזיהום פחותים. במציאות בארץ ובעולם לעיתים תכופות זה לא ניתן. ברגע שעברו את השעות האלו אין זה משנה אם הניתוח מתעכב יום או יותר. מעבר לסיכוי מוגבר במעט של זיהום פצע, עיכוב של ימים ואפילו שבוע אינו מזיק. זכור שבאפשרותך להיות מנותח גם באופן פרטי דרך חברות ביטוח ואף במסגרת חלק מקופות החולים והיתרון בכך הוא שיקבע לך מועד לניתוח ושתוכל לבחור במנתח יותר מנוסה בתחום.

הציעו לי זריקת סטרואיד לדלקת בגיד אך אני חוששת שזה יגרום לי לבריחת סידן והתנפחות בכל הגוף האם זה נכון?
זריקת סטרואיד לגיד היא במינון נמוך ואין סכנה כזאת. אם יש לך סכרת, ערכי הסוכר בדם יכולים לעלות למשך 2-3 שבועות. סיכון נוסף הוא זיהום מקומי שקורה לעיתים נדירות וקרע בגיד לאחר הזרקות חוזרות שהוא סיבוך נדיר גם כן.

מה זה שחרור אצבע הדק דרך העור ללא ניתוח?
כפי שזה נשמע: בעזרת מחט עבה המוחדרת לרצועה שמצרה את מעבר הגיד דרך העור ניתן לשחרר אצבע הדק שנוטה להיתפש עם 90% הצלחה וללא סיבוכים עודפים. באגודל הטיפול הזה נושא סיכון של פגיעה בעצב ולכן רוב המנתחים לא יבצעו אותו באצבע זאת. מספר מאמרים הראו שפעולה זאת אינה נושאת סיכון עודף ביחס לניתוח. בחלק ממקרים אלו הבעיה חוזרת ואז נדרש לרוב ניתוח.

האם טיפול זה מוצע דרך קופת חולים?
מאחר ואין במסגרת קופות החולים קוד לפרוצדורה, ולכן אין עליו תגמול לרופאי הקופות, וכן בגלל שלמעט רופאים יש ניסיון מעשי בכך, הטיפול לרוב לא מוזכר כאפשרות. אני מבצע את הטיפול במרפאתי ויש לי ניסיון מוצלח של כמה עשרות מקרים. אני לא מטפל כך באגודל מהסיבה שהזכרתי.

האם סינדרום התעלה הקרפלית (CTS) יכול לחלוף מעצמו?
למחלה יש אופי איטי, לרוב עם התקפים של רדימות ו/או כאב ביד, שמרווח הזמן ביניהם יכול להיות שנים, עם תקופות "טובות" ותקופות כאובות. התקף של כאב חד שנובע מדלקת גידים בתעלה הקרפלית יכול להיות מוקל על ידי נוגדי דלקת ואמצעים אחרים. אם זה קורה במהלך הריון זה יכול לחלוף לאחר מכן, אך אם יש לחץ על העצב המוכח ב EMG ובעיקר אם הוא יותר מקל, יש לרוב צורך בטיפול ניתוחי כדי להביא לשיפור קבוע וארוך טווח.

מה היתרון בשחרור אנדוסקופי של תעלה קרפלית?
היתרון בניתוח הוא בחתך קטן יותר ובכך שהחיתוך מתבצע מבפנים החוצה בעזרת אנדוסקופ, דבר המאפשר לחתוך רק את הרצועה הרוחבית ולא עור ושריר. זה מאפשר התאוששות מהירה יותר: חזרה לעבודה תוך 2-3 לעומת 6 שבועות בטיפול הפתוח. עקרונית אחוז הסיבוכים בשיטה זהה לשיטה הפתוחה. זמן הניתוח עצמו זהה.

אמרו לי בקופ"ח ששחרור אנדוסקופי של תעלה קרפלית אינו מבוצע למבוטחי הקופה, מדוע?
הטיפול מצריך ציוד מיוחד שחלקו חד פעמי ויקר ובנוסף לכך צורך יותר זמן (שעולה כסף) בחדר הניתוח ולכן כנראה אינו מוצע בידי הקופות. יתרה על כן, יש מעט רופאים בארץ שמיומנים בשיטה. אני מבצע ניתוח זה דרך חברות ביטוח. בידי מכשור המאפשר שחרור התעלה דרך חתך קטן בשורש היד. רכשתי מיומנות בשיטה במסגרת התמחותי בכירורגית יד בארה"ב.


מרפאה ראשית: רח' בן גוריון 22, הרצליה.
לקביעת תורים: 053-9955489   clinic@handsurgeon.co.il
דף הבית I תנאי שימוש I צרו קשר
ד"ר אבשלום כרמל 2006 © כל הזכויות שמורות
ePlace עיצוב אתרים